Initializr – štartér vašich projektov

Initializr je nástroj, ktorý umožňuje jednoducho a rýchlo vygenerovať si štartovací HTML5 Boilerplate pre vlastné potreby.

Html5 Boilerplate

HTML5 Boilerplate je webová front-end šablóna, ktorá Vám ušetrí mnoho času. Je vyvíjaná predovšetkým Paulom Irishom, frontendovým vývojárom a členom tímu vyvíjajúcim najpopulárnejší Javascriptový framework jQuery a stovkami prispievateľov na githube. Skladá sa z HTML šablóny, CSS štýlov, Javascriptov či serverovej konfigurácie. Medzi jej hlavné výhody patrí:

  • normalizácia základného vzhľadu naprieč všetkými majoritnými prehliadačmi
  • umožniť pracovať v HTML5 aj v starších prehliadačoch, ktoré nepodporujú nové elementy
  • optimalizácia serverovej konfigurácie na vysoký výkon
  • a mnoho ďalších drobných vychytávok

Html5 Boilerplate používajú Google, Microsoft, NASA, Nike a ďalší.

Initializr

Každý webový projekt vo firme začíname tvoriť s boilerplate-om. Časom si človek zvykne nepoužívať niektoré nastavenia a aby sme predišli viacnásobnej úprave vždy toho istého, môžeme si boilerplate forknúť a udržiavať s úpravami vo vlastnom repozitári na Githube. Ak je treba udržiavať takýchto variant viac, nemusí tam byť veľká časová úspora.

Toto je priestor pre Initializr. Initializr umožňuje “naklikať” si v jednoduchom intuitívnom rozhraní len tie  prvky, ktoré sú pre aktuálny webový projekt nutné, umožňuje do projektu začleniť napríklad šablóny pre mobilné zariadenia.

V prvom kroku si vyberiete, či chcete vybrať štandardnú šablónu, mobile-first alebo responzívny Twitter Bootstrap. V druhom(poslednom) kroku pred stiahnutím aktuálnej konfigurácie je možné vyrušiť niektoré nepoužívané súbory – humans.txt, 404 stránku atď.

V prípade mobile-first šablóny tvorcovia Initializru pridali aj vzorové HTML demonštrujúce responzivitu šablóny.